Gornji baner

Divlja svinja je u našim lovištima divljač koja je prilično brojna. Bar je tako u lovištima koja se nalaze u blizini većih vodotoka. Veoma je popularna za lov, pre svega zbog dostupnosti, a isto tako zbog svoje veličine. Lovi se na više načina i na osnovu toga se treba pristupiti odabiru tipa puške i kalibru.

Lovci mogu da biraju prilikom lova, da li će pokušati sa pogonom ili će divlju svinju čekati na čeki. Već od odabira načina lova, mogu se sagledati smernice za odabir oružija. Kod nekih lovaca je i dalje aktuelno razmišljanje da treba tražiti univerzalan kalibar i pušku za više načina lova. U praksi se prikazalo da ako se malo više računa povede o ovome i nabavi se puška samo za tip lova koji lovcu najviše odgovara, to vodi u dobre rezulatate. Ukoliko neko ima više različitih metoda kako voli da lovi, trebalo bi da razmisli o nabavci bar dve različite puške.

Koji kalibar za karabin ?

Karabini su dobar izbor za lov divlje svinje sa čeke, i za takav lov je potrebno da je puška upucana na udaljenosti od 150 – 200 metara. U svetu se prilikom lova sa čeke puca u nekim situacijama na daljinama do 1000 m, ali u našim uslovima ne bi trebalo razmišljati o hicima na udaljenosti preko 300 metara.

U osnovi za lov sa čeke kalibar ne bi trebao biti manji od 6,5mm (težina zrna da bude preko 11 grama), međutim sa dobro upucanom puškom i pošto se pri ovakom lovu koristi oslonac odabir tačnog kalibra nije toliko presudan.

Međutim ni ovde ne treba ići u krajnost, odabir kalibra za karabin treba biti u skladu sa terenom gde se lovi i očekivanom veličinom divljači. Takođe je bitno da se vodi računa na kojoj je udaljenosti divlja svinja i da se ne puca ukoliko je predaleko. Ovde zna da prevari to što ima dosta čekanja pre nego se opali hitac i uz to se puca sa oslonca, što može navesti lovca da preceni svoje mogućnosti na terenu.

Kad se pogleda oružije koji lovci imaju u našim lovištima, može se uočiti da je veliki broj prerađenih vojnih pušaka u kalibru 7.62x39 i M76 u kalibru 8x57. Iako je u pitanju prerađeno vojno oružije, uprkos svim izmenama koje su na njemu napravljene ipak se vidi da je to vojno oružije.

Lov divlje svinje pogonom sa druge strane dovodi lovca da puca na divljak koja je na udalenosti manjoj od 50 metara. Međutim ovde bi preporuka bila da se uzme veći kalibar nego kad je u pitanju puška za lov sa čeke. Kalibar može biti .308 Win ili 30-06.Takođe još jedan kalabir o kojem se može razmisliti jeste .223 Rem.

Ovde ima prilično različitih mišljenja, ljudi olako odbacuju kalibar .308 Win kao suviše slab za divljač kao što je divlja svinja. Međutim u praksi se taj kalibar za karabin pokazao dovoljnim, ali da bi se osiguralo može se uzeti neki metak sa tvrđim zrnom. To će biti sasvim dovoljno da sa relativno preciznim hicem zaustavi i krupnu divlju svinju jer se pri pogonu uglavnom nikad ne puca na udaljenosti preko 100 metara, zapravo je to najčešće daljina od 50 metara.

Lov sa sačmom

Prema zakonu o lovu član 76 stav 11
"Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:
11)  krupnu divljač puškom sa neolučenim cevima, osim divlje svinje "

divlja svinja

Lov sačmom nije poželjan i treba ga maksimalno izbegavati. Ali u nekim situacijama se svinje mogu samo sa sačmom i loviti, tad se koristiti sačma od 8.5 koja ima u patroni 9 komada.

Ovde se vode veoma velike rasprave, jer je uglavnom mišljenje da predlagači i oni koji donose zakone nisu upoznati sa situacijom na terenu. Argumenti su veoma suprostavljeni, Jadna strana tvrdi da je sa sačmom sigurnije gađati jer se neka lovišta nalaze blizu naseljenih mesta i postoji mogućnost da bi karabinsko zrno moglo da završi u naselju. Sa druge strane je predlog totalne zabrane upotrebe sačmarica iz razoga što se dosta divljači ranjava usled nepreciznosti i veoma velikih problema koji nastaju prilikom nesreća sa ranjavanjem u lovištu.

Kombinovane puške u lovu divljih svinja

Jedan od pravaca o kojem treba misliti jeste kombinovana puška. Jedna od dobrih kombinacija jeste model u kalibru 12 i 7.65R. U ovoj kombinaciji ima kvalitetnih čeških pušaka, a u poslednje vreme postaju dosta zastupljeni i proizvođači iz Rusije.

ceka za divljač

Pojedini lovci imaju mišljenje da se treba opremiti sa poluatomatskom puškom, jer se dobija mogućnost brzog ispaljivanja više metaka. Praksa je pokazala da je za efikasno korišćenje te prednosti poluatomatskog oružija, potrebno dosta vežbe, a ako se to vreme iskoristi za uvežbavanje gađanja sa redovnim karabinom, rezultati se mogu realno uporediti.

Kombinovane puške u našim lovištima imaju dva veoma udaljena tabora po načinu mišljenja. Treba razumeti da nije u pitanju idealno rešenje koje će od svakog napraviti super lovca. Ali sa druge strane nisu ni toliko loše da prave probleme. Svaki lovac treba za sebe da razmili da li bi mu odgovarala kombinovana puška i ako vidi da je to dobro rešenje treba se odluičiti u kojoj kombinaciji kalibara. Oni koji se odluče za ovaku pušku najčeće imaju u planu sa njom da love predatore i divlje svinje.

Jedna od osnovnih prednosti koje ima kombinovano oružije jeste da ga lovac uvek koristi i da je priviknut na njegov rad. Kod lovaca koji imaju više pušaka različite namene desi se prilikom promene puške  pri različitim lovovima da nakon promene ponove radenje sa oružija koje su koristili prethodni put. To u nekim situacijama dovodi do grešaka i promašaja. Prvi hitac ipak rešava stvar, ili bar trebao da je reši.

 

Donji baner

Sportski ribolov, lov i sve aktivnosti u prirodi